Slovenčina moja drahá (4) - príbuzenstvo

Autor: Ivan Paulička | 23.1.2007 o 20:35 | Karma článku: 11,23 | Prečítané:  47175x

Nastúpil som do autobusu. Skôr ako by som sa stihol poobzerať po voľnom mieste vstala mladá krásna deva, čo by aj za hriech stála a povedala: „Sadnite si dedko". Uf, uf, vraj dedko ... Kedy som sa stal dedkom? Raz ma oslovili „kmeť", čo som s radosťou prijal, lebo je to označenie múdreho starca, ale dedko?

Príhoda mi nedala pokoj a začal som sa zaujímať o slovenské výrazy vyjadrujúce rôzne príbuzenské vzťahy. Narazil som na niektoré, ktoré som síce počul, ale veľmi dávno. Zrejme už zanikajú. Preto na oživenie pamäti sa so svojim prieskumom, ktorý ani zďaleka nie je úplný chcem s tými menej informovanými podeliť. Tí informovanejší nech mi odpustia prípadné nepresnosti, alebo krajové zvláštnosti, veď každý, aj ja som zaťažený prostredím, v ktorom som vyrastal. Naopak, budem rád, keď v diskusii môj prieskum rozšírite o ďalšie výrazy.

Začnem od seba. Som ženatý mám manželku a ja som jej manžel. Jej rodičia nie sú pre mňa svokrovci, ale tesťovci. Jej otec je pre mňa tesť a mamka testiná. Moji rodičia sú pre moju manželku svokrovci, moj otec je pre ňu svokor a moja mamka svokra. Takže prvý dobrý záver: nemôžem mať svokru, ktorá by mi mohla strpčovať život. Pre tesťovcov som ja zaťom a pre mojich rodičov moja manželka je nevestou. A pre úplnosť, svokrovci a tesťovci sú si navzájom svat a svatka, teda spoločne svatovci.

Aj vzťahy v ďalšom príbuzenstve slovenčina umožňuje dosť presne vyjadriť. Otcov brat je pre mňa strýc a jeho manželka je stryná. Mamin brat je pre mňa ujec a jeho manželka ujčiná. Otcova alebo mamina sestra je mojou tetou a jej manžel svákom.

Mojej manželke je moja sestra zolvica. Dnes sa na presnom vyjadrení príbuzenského vzťahu až tak netrvá a miesto zolvice sa hovorí švagriná. Aj pre mňa je manželkina sestra a bratova manželka švagriná a manželkin brat a sestrin manžel švagor.

Syn môjho strýka, uja, tety je môj bratranec a jeho dcéra sesternica. Netreba si to pomýliť so sestrencom alebo sestricou. To sú deti mojej sestry vo vzťahu ku mne. Podobne je to aj s bratovcom a bratanicou, čo je označenie detí môjho brata. Dnes sa to až tak presne nerozlišuje a dcéry mojich súrodencov sú moje netere a mám aj synovca. Pre príslušníkov ďalšej rodiny sa niekedy užíva výraz kmeňovec.

Kmotor, kmotra je pomenovanie krstných (niekedy aj birmovných) rodičov vo vzťahu k rodičom dieťaťa. Ide tu teda o „duchovné" príbuzenstvo. Medzi ktoré by som mohol zahrnúť aj pobratimstvo. Mám (mal som - pán Boh mu daj večnú slávu) aj pobratima. Bol to dobrý priateľ, s ktorým som na znak trvalého a pevného priateľstva uzavrel takýto zväzok. Voľakedy sa takýto zväzok vraj uzatváral v kostole, neviem, predávam za to, za čo som kúpil. My sme pobratimstvo uzavreli tak, že sme si vzájomne vypili pár kvapiek krve (v pravom slova zmysle).

Mám aj vnuka a vnučku, pre ktorých som starým otcom. Kto je teda dedo? Ja ešte nie. Dočítal som sa, že dedom sa stanem až po narodení mojich pravnukov. Musel som teda v tom autobuse pôsobiť veľmi starým dojmom, keď ma tá krásavica oslovila dedko. Nuž čo už, mladší nebudem, na kozmetickú operáciu sa nechystám a radšej sa snažím stať pre všetkých dôstojným kmeťom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?