reklama

Ej, ale ten Svätopluk nám narobil!

Rozruch okolo sochy Svätopluka ukázal akých máme Slovákov, aký je náš národ a ako sa staviame k vlastným dejinám. Nebudem sa však zaoberať ani jednotlivými článkami ani diskusiami k nim. Pokúsim sa len odvodiť z rôznych postojov, aký je vlastne náš občan.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (142)

Som asi ťažko chápajúci človek, keď mi je záhadné, prečo sa toľko hovorí o Svätoplukovi. Vášnivé diskusie sa týkajú jednej jedinej sochy, hoci si myslím, že rovnako vášnivo by sa mohlo ba aj malo diskutovať aj o iných sochách. Naprílad o „Čumilovi" či „Papardzovi v starej Bratislave, ale najmä o soche sv. Štefana v Komárne. Došiel som k záveru, že je to asi dôsledok uhorkovej sezóny. Bolo treba nájsť nejakú tému a solídne ju rozmazať. O Čumila a Paparadzu by národ ani nezavadil, kritika sv. Štefana smrdí nacionalizmom a tak voľba padla na sochu Svätopluka. Bol vhodný aj z toho dôvodu, že sa niektorým umelcom nepáčil autor.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď porovnávam obe sochy, musím konštatovať, že vytýkané nedostatky jednej sú aj na druhej. Platí to aj pre sochami zobrazené osobnosti. Napriek tomu o sv. Štefanovi Slováci mlčia, zatiaľ svojho panovníka znosili pod čiernu zem.

Prešiel som niekoľko článkov a sledoval hlavné námietky. Prvé dni sa vytýkalo, že sochu dali vytvoriť sochárovi, ktorý svojho času bol poplatný komunistickej vláde. Podobné námietky sa využívali aj v minulosti. Odstrašujúcim príkladom je jeden významný bratislavský rodák (aj ulicu po ňom pomenovali), ktorý vyhlasoval, že teória relativity je zlá, lebo ju vymyslel žid. Väčšinou ide o ukrývanú závisť. Myslím si, že sa treba dívať na výsledky práce a nie nato, akého je charakteru, presvedčenia či vyznania autor diela. Ľudia sú poplatní dobe v ktorej žijú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podobný názor mám aj na námietku že ju objednal Smer a odhaľovala trojica vládnych činiteľov. Tento fakt ale ani na soche ani na podstavci nebol napísaný, za pár dní by sa na to zabudlo. Pamätá si niekto meno toho kto po rekonštrukcii prestrihol pásku na hrade? Keby socha bola dokončená teraz, tak ju odhaľuje iná politická garnitúra, len možno nie na hradnom nádvorí, lebo ta nepatrí. Kam patrí, to som sa nedočítal, ale som rád, že predsa niekam patrí. Na prešporský hrad sa možno hodí lepšie, ako napríklad sklenená pyramída na nádvorie kráľovského paláca Louvre v Paríži, alebo žulový obelisk na nádvorí pražského hradu. Ľudia si po čase na neobyčajné veci zvyknú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Neviem kto prišiel s názorom, že dvojkríž je gardistický znak. Zaujímavé, že na túto blbosť naletelo množstvo Slovákov. Asi si neuvedomili, že dvojkríž je našim a nie len našim historickým dedičstvom. Ak si ho prisvojili aj gardisti, to hádam neznamená že ho nemôžeme už ako svoj historický symbol používať. Nehovoriac, že je v detailoch odlišný od gardistického. A čo náš štátny znak? Veď bol znakom fašistickej republiky a neskoršie aj komunistickej a čo horšie, podobne boli zneužité aj farby našej vlajky. Je veľmi krátkozraké všetko zamietať, čo niekto alebo niektorá organizácia zneužila, tým zabíjame svoju minulosť a históriu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Apropo história. Čím bol vlastne Svätopluk? Je historicky overené, že bol vladárom. Mnohí súčasníci ho titulovali kráľ. Ak sa tvrdí že ním nebol, tak prečo? Kto udeľoval ten titul? Obrad korunovácie nie je všade zvykom. No a na osvieženie pamäti, Napoleon si korunu na hlavu položil sám. Napriek tomu ho za vladára uznali aj jeho nepriatelia. 

Soche sa vytýka aj nehistorické a nelogické oblečenie - Svätopluk mal byť v dobovom oblečení. Neviem, či autori námietky nemali predstavu odevu z medvedej kožušiny a či mu nechceli obuť krpce. Aký odev by mal mať, to by sme sa mohli ísť poučiť do Budapešti na Námestie hrdinov. Tam sú znázornení maďarskí vojvodcovia v čase príchodu do Dunajskej kotliny. Komu sa nechce do Budapešti, môže sa pozrieť do Viedne, Komárna, alebo aj do Prahy na Václavák alebo Žizkov.

Ale vážne, tu predsa nešlo o znázornenie identickej postavy v každej maličkosti, ale o štylizovanú sochu vyjadrujúcu určitú myšlienku, myšlienku viac ako tisícročnej existencie slovenského národa na tomto území. Ak má niekto iný a lepší nápad ako túto myšlienku stvárniť do bronzu, mal by ju predložiť a mali by sme ju realizovať. Odmietnutie našej histórie odsúva Slovákov do role pokolenia večných rabov.

Keď som už pri histórii a pri požiadavke jej vernej interpretácie, nevie náhodou niekto kedy ešte žil vták s menom Turul? A čo v skutočnosti vyviedol, že mu stavajú na Slovensku pomníky? A nie len jemu, aj iným našim pokoritelom. Chýba mi tu ešte socha Mustafa Agu, alebo sultána Sulejmana. Proti tomu by iste nikto nebol.

Ej Slováčikovia, nám sa lepšie hodí pozícia rabov ako hrdého samostatného občana, veď my sami dokazujeme, že nemáme nič, na čo by sme hrdí byť mohli! A na čo by sme hrdí byť aj mohli, na to brýzgame.

Ivan Paulička

Ivan Paulička

Bloger 
  • Počet článkov:  60
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Zvedavý človek, ktorý má rád život v jeho mnohotvárnosti. Zoznam autorových rubrík:  VedaSpoločnosťtechnikakultúraSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu